MULTI-SERWIS 

Tel. 696 994 994 

 email: :kontakt@multi-serwis.org

 

O laptopach HP Pavilion serii 6000 i 9000 pisano już wiele. Większość z tych maszyn nie wytrzymała 3 lat. Czy te laptopy były zupełną klapą? Skąd problem? Przeglądając fora internetowe można odnieść wrażenie, że to wina projektu, ale czy na pewno?

 

NVIDIA

Chłodzenie tego laptopa zostało zaprojektowane dobrze i jest wydajne. Płyta główna nie jest narażona na naprężenia a materiały użyte do produkcji są dobrej jakości oraz są trwałe.

Gdzie więc jest problem?

Bezpośrednim i jedynym powodem usterek są układy nVidia, które zostały użyte w notebookach Pavilion. Przy produkcji HP Pavilion użyto układów nVidia z wadą fabryczną. Zostały one użyte w tych maszynach jako mosty oraz grafiki. Na czym polega wada?

Typowy układ nvidia wygląda następująco:

Zielona część to korpus, a na jego środku znajduje się rdzeń. Rdzeń zamocowany jest  do korpusu za pomocą mikroskopijnych kulek BGA.

W układach z wadą, do montażu rdzenia użyto stopu, który nie jest odporny na działanie wysokiej temperatury i z upływem czasu połączenie pomiędzy rdzeniem a korpusem zostaje przerwane.

NAPRAWA

Większość serwisów podczas napraw popełnia bardzo istotny błąd. Zamiast wymienić wadliwy układ na element pozbawiony opisanej usterki, wykonuje tylko reballing (czyli wymianę kul BGA  pomiędzy układem a płytą główną). Zabieg powoduje bardzo chwilową naprawę. Podczas grzania układu w trakcie procesu lutowania następuje krótkotrwałe poprawnie połączenia pomiędzy rdzeniem a korpusem. Trwałość takiego zabiegu określa się w miesiącach. Niestety odbija się to na klientach.

Długotrwałą naprawę zagwarantuje tylko wymiana układu na pozbawiony wady. Nvidia od roku 2009 produkuje swoje układy w wersjach poprawionych i to one gwarantują żywotność. Owszem reballing to zabieg tani i stąd wydaje się atrakcyjny, ale kalkulacja na dłużą metę jest prosta.

Nasz serwis korzysta tylko z układów z wersji poprawionych.

TYPOWE USTERKI

W przypadku notebooków HP Pavilion jest szereg objawów typowych i łatwo rozpoznać usterkę. Typowe objawy uszkodzony mostów lub grafik to:

- brak obrazu
- błędnie wyświetlany obraz
- nie działa WIFI
- laptop nie wykrywa napędu lub(i) dysku
- laptop włącza się i wyłącza po 1-2sek.

Oczywiście nie jest powiedziane na 100% że dany objaw to akurat układ BGA, ale przyjąć trzeba że w większości przypadków tak właśnie jest. Oczywiście przed przystąpieniem do wymiany konieczne jest wykonanie diagnostyki, aby się upewnić. Przypominamy, że w naszym serwisie diagnostyka jest bezpłatna w przypadku naprawy.

GWARANCJA

Okresy gwarancyjne napraw są przeróżne. Przeważnie jest to 6 m-cy. Nasz serwis na taką naprawę udziela aż 12 m-cy gwarancji tak abyś mógł spać spokojnie.

ZAPRASZAMY.

Design by: www.diablodesign.eu