MULTI-SERWIS 

Tel. 696 994 994 

 email: :kontakt@multi-serwis.org

Układ chłodzenia laptopa różni się znacznie od tych spotykanych w komputerach klasy PC.  Nadmierna temperatura ma destrukcyjny wpływ na żywotność laptopa. Powoduje przede wszystkim:

- usterki połączeń BGA (karty graficzne, mosty)
- uszkodzenia samych układów BGA
- uszkodzenia procesora

Kiedy i skąd wiadomo że przyszedł czas na udrożnienie układu chłodzenia?

Pierwsze objawy to głośna praca wentylatora, dużo częstsze niż zwykle załączanie się wentylatora, bijące ciepło (szczególnie w tylnej części) z laptopa podczas pracy. Jeżeli laptop wyłącza się podczas pracy, to jest to informacja o tym że chłodzenie stało się całkowicie niedrożne - używanie laptopa w takiej postaci doprowadzi do poważnej usterki.

Czy samo udrożnienie układu chłodzenia to już wszystko?

Wbrew pozorom nie. Przy okazji należy również wymienić stare pasty termoprzewodzące pomiędzy procesorem i radiatorem i jeżeli występuje - pomiędzy układem graficznym a radiatorem (nie należy zapominać też o moście północnym).

Zająć się samemu czy oddać do fachowca?

Zabieg wygląda na prosty, natomiast jest taki tylko dla osoby która zajmuje się tym na co dzień. Niekiedy aby dostać się do chłodzenia wystarczy otworzyć tylko spodnią część laptopa - czasem należy rozebrać sprzęt całkowicie.

Stara szkoła, czyli sprężone powietrze.

Najgorszą rzeczą jaką można zrobić, jest dmuchanie sprężonym powietrzem od zewnątrz w kratki wentylacyjne.  Powoduje to przeważnie całkowite zatrzymanie pracy wentylatora lub uszkodzenie układu sterowania wentylatorem. Uruchomiony zewnętrznym powietrzem wiatrak zaczyna działać jak prądnica, która w wielu przypadkach powoduje uszkodzenie układów sterujących wentylatorem i kosztowne naprawy.

Design by: www.diablodesign.eu