MULTI-SERWIS 

Tel. 696 994 994 

 email: :kontakt@multi-serwis.org

BGA (ang. Ball Grid Array) obudowa z wyprowadzeniami sferycznymi w siatce rastrowej.

Jest to typ obudowy układów scalonych stosownych w technice montażu powierzchniowego SMT. W przypadku tych układów wyprowadzenia tworzone są przy użyciu kulek cynowych na spodniej części układu.

 

W przypadku laptopów są to wszystkie układy graficzne, mosty oraz pamięci.

Zaletami tych układów są przede wszystkim:

  • ograniczenie miejsca zajmowanego przez układ (miniaturyzacja)
  • bardzo mała liczba wad występujących podczas lutowania
  • lepsze właściwości elektryczne

Wadami są:

  • mała odporność na wstrząsy
  • brak możliwości inspekcji optycznej po lutowaniu
  • do naprawy wymagany jest drogi zestaw urządzeń

BGA w połączeniu z cyną bezołowiową z upływem czasu powoduje powstawanie usterek, które możliwe są do usunięcia tylko przy posiadaniu odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy.

Dyrektywa RoHS.

 

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, państwa członkowskie od 1.07.2006 muszą zapewnić, że każdy sprzęt który ukaże się na rynku elektronicznym, nie będzie zawierał materiałów szkodliwych min. ołowiu, rtęci, kadmu. 
Niestety cyna bezołowiowa w porównaniu z cyna stosowaną wcześniej ma szereg wad. Główną jest efekt rozpadu z upływem czasu. Poniższa fotografia przedstawia proces:

Jest to główny z powodów powstawania uszkodzeń dzisiejszego sprzętu elektronicznego - zwłaszcza komputerów.  Niestety nie ma sposobów na to, aby proces nie postępował. Na świecie trwają próby stworzenia lepszego spoiwa, odpornego na czynniki zewnętrzne, lecz miną lata zanim coś zmieni się w tym temacie.

Technika bezołowiowa jest zmorą w szczególności dla układów BGA (układy graficzne, mosty, pamięci), gdzie usterki powstają nagminnie.

 

Laptopy budowane na kadłubkach "ASUS" w konfiguracjach S96S lub FL90 (FL92) były bardzo ciekawą alternatywą dla markowych laptopów. Niestety po około dwóch latach użytkowania pojawiać zaczęły się wady tych notebooków.

Nvidia wypuściła partię układów graficznych z wadą fabryczną, a co gorsza układy te zostały użyte w tych kadłubkach. W przypadku notebooka S96S wadliwym układem graficznym jest G86-770-A2, a w przypadku FL90 lub FL92 układ G84-600-A2. Nvidia zaraz po wykryciu problemu ze swoimi układami wypuściła wersje poprawione. Wszystkie układy wyprodukowane po roku 2009 są pozbawione wady fabrycznej. Rekomendowanymi układami w miejsca wadliwych elementów są analogicznie G86-771-A2 i G84-601-A2.

Nie każdy wie jakie poważne usterki niesie za sobą niekontakt w obrębie gniazda zasilania. Pierwsze objawy uszkodzonego gniazda lub wtyczki zasilacza to:

- delikatny ruch przewodem zasilacza powoduje przerwę w ładowaniu
- zasilacz ładuje baterię tylko jeżeli "ustawimy" wtyczkę w odpowiedniej pozycji 
- zasilacz nie ładuje baterii w ogóle

 

Design by: www.diablodesign.eu